استئوتومی چیست؟

استئوتومی هر جراحی است که استخوانهای شما را بریده و تغییر شکل می دهد. برای ترمیم مفصل آسیب دیده ممکن است به این روش نیاز باشد. همچنین برای کوتاه کردن یا طولانی کردن استخوان تغییر شکل یافته که با مفصل راست نمیشود جراحی استئوتومی لازم است. در عمل جراحی استئوتومی فقط بر روی افراد پیر یا خیلی بیمارنیست. بسیاری از افراد جوان و سالم این عمل جراحی را به عنوان راهی برای به تعویق انداختن تعویض مفصل ران یا زانو برای سالها انجام می دهند.

استئوتومی چیست؟
استئوتومی زانوی پرانتزی

انواع استئوتومی

این روش می تواند مشکلات بسیاری از استخوان ها و مفاصل مختلف را برطرف کند. برای مثال:

باسن: در حین جراحی ، پزشک حفره لگن شما را تغییر شکل می دهد تا بتواند گردی مفصل ران را بپوشاند.

زانو: زانویی که کاملاً صاف نیست ، می تواند دردناک باشد و آرتروز می تواند آن را بدتر کند. در طی استئوتومی زانو ، استخوان درشت نی (استخوان فوقانی) یا استخوان ران بریده و تغییر شکل می یابد. این امر باعث می شود تا به قسمت آسیب دیده مفصل زانو فشار کمتری وارد شود.

ستون فقرات: حذف یک قطعه استخوان به شکل گوه از قسمتی از ستون فقرات شما می تواند برای اصلاح، بازگرداندن و یا کاهش قوز پشت استفاده شود.

فک: استخوان در چهره برخی از افراد با نیش دندان آنها مطابقت ندارد. استئوتومی فک پایین، فک پایین شما را به حالت جدید و بهتری منتقل می کند.

انگشت بزرگ: یک قسمت از استخوان را می توان از انگشتان بزرگ شما جدا کرد تا آن را صاف کرده و مانع از لک شدن انگشتان پا در انگشتان دیگر شوید.

چانه: جراحان پلاستیک از استئوتومی برای باریک کردن یک چانه گسترده یا مربع استفاده می کنند.

استئوتومی لگن
استئوتومی لگن

عمل جراحی استئوتومی چگونه انجام می‌شود؟

استئوتومی می تواند یک عمل جراحی پیچیده باشد. در بسیاری از موارد ، ممکن است لازم باشد که به بیمارستان بروید. یا ممکن است شما یک کلینیک تخصصی را انتخاب کنید که این نوع عملها را انجام دهد.

پزشک شما پیش از موعد در مورد گزینه های بیهوشی با شما صحبت خواهد کرد. بسیاری از افراد بیهوشی عمومی دارند ، به این معنی که در طول عمل جراحی خواب خواهند بود. اگر قرار باشد استئوتومی بر روی استخوانی در نیمه تحتانی بدن شما انجام شود ، ممکن است به جای آن بتوانید بی حسی نخاعی را انتخاب کنید. این به شما امکان می دهد تا در طول عمل جراحی بیدار باشید اما در زیر کمر احساس بی حسی کنید.

برای انجام اقدامات جزئی (مانند انگشتان پا) ممکن است بیهوشی موضعی انجام شود. که فقط محل عمل را بی حس می کند.در طی استئوتومی ، یک جراح برش کوچکی در پوست شما ایجاد می کند. او برای اندازه گیری استخوان از سیم های راهنمای ویژه استفاده می کند ، سپس با استفاده از اره مخصوص جراحی ، یک بخش را خارج کند.

بعد ، او این فضای جدید و باز را پر خواهد کرد. این کار از چند طریق مختلف قابل انجام است. پیچ و پلاک ارتوپدی اغلب برای نگه داشتن استخوان ها استفاده می شود. پلاک ارتوپدی ممکن است بعد از بهبودی استخوانهای شما خارج شوند ، اما بعضی اوقات آنها دائمی هستند.

جراح شما همچنین می تواند یک پیوند استخوانی برای پر کردن فضای بدن انجام دهد. او از استخوان لگن شما یا از بانک استخوان برای جدا کردن گوه استخوانی استفاده می کند. پزشک همچنین سخت افزار فلزی این موارد را نیز در کار خود مورد استفاده قرار میدهد. اگرچه بستگی به نوع عمل جراحی شما نیز دارد ، احتمالاً لازم است پس از چنین عمل جراحی چند شب را در بیمارستان بگذرانید.

استئوتومی بینی
استئوتومی بینی

بهبودی از استئوتومی چه مدت طول میکشد؟

بهبودی از استئوتومی مدتی طول می کشد. محل عمل جراحی بسیار دردناک خواهد بود. به علاوه ، برای اینکه استخوان شما بهبود یابد ، نباید فوراً به آن فشار بیاورید.به عنوان مثال ، اگر شما عمل استئوتومی در زانو یا لگن (لگن) داشته اید، چند ماه قادر نخواهید بود که پیاده روی کنید. باید از عصا استفاده کنید. پزشک همچنین از شما میخواهد که شما یک فیزیوتراپی داشته باشید که می تواند به شما در تقویت عضلات پا کمک کند تا تعادل خود را بازیابی کنید.

پس از جراحی استئوتومی فک ، شما ممکن است به مدت 6 هفته در رژیم غذایی مایع داشته باشید. در بعضی موارد ممکن است به فک شما در این مدت سیمی بسته شود. اگر استئوتومی روی انگشتان بزرگ شما انجام شود ، شما نمی توانید حداقل 2 – و بعضی اوقات به مدت 6 هفته – کفش پوشیده یا رانندگی کنید.اگر اضافه وزن دارید و شاخص توده بدنی بالایی دارید (BMI) ، ممکن است بهبودی شما بیشتر طول بکشد. سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را نیز کند کند. همچنین نیکوتین از تجمع استخوانهای شما جلوگیری می کند.

خطرات عمل استئوتومی

هر نوع جراحی استئوتومی با مجموعه ای متفاوت از خطرات همراه است. به طور کلی ، مشکلاتی که ممکن است شما داشته باشید شامل موارد زیر است:

  • مشکلات مربوط به بیهوشی
  • لخته شدن خون
  • عفونت
  • سختی مفصل
  • آسیب عصبی
  • بافت زخم
  • استخوانی که مطابق آنچه انتظار می رود بهبود نمی یابد
  • درد مزمن
  • آسیب شریان
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *